MENU
 
O nas
Aktualności
Suczki
Wystawy
O jamnikach
Porady
Sprzedaż szczeniąt
Zapowiedzi miotów
Mioty
Kontakt
Linki
Licznik
Dziś26
W miesiącu798
Wszystkie191013
O jamnikach

CO NIECO O JAMNIKACHJamnik to pies inteligentny , pomysłowy, odważny i ciekawy świata. Jamniki są bardzo niezależne, ale mogą też okazać człowiekowi wiele serca. Jamniki bywają czasem uparte, potrafią nawet się obrażać.

Jamniki gładkowłose.
Reprezentują najbardziej typowe jamnicze cechy. Łatwo przywiązują się do właściciela, są mu odddane, darzą go wielkim uczuciem, do obcych natomiast podchodzą z pewną rezerwą. Dobrze traktują dzieci, pod warunkiem, że zostały od szczeniaka wychowane w ich obecności.

Jamniki szorstkowłose.
Są pełne temperamentu, energiczne, żywo okazują swoje nastroje. Są niezwykle przyjaźnie nastawione do dzieci.

Jamniki długowłose.
Są stosunkowo spokojne wręcz arystokratyczne w swoim zachowaniu, a przy tym bardzo przyjacielskie.

Jamniki w przeciwieństwie do innych ras szukają kontaktu wzrokowego, w pewnym sensie czytają w myślach swojego właściciela, co stwarza szczególny rodzaj więzi.

W przypadku jamnika bardzo istotne jest rygorystyczne wychowanie, inaczej będziemy mieli w domu małego tyrana. Jeżeli pozolimy jamnikowi na robienie wszystkiego co tylko chce i nie skorygujemy niepożądanych zachowań to w końcu dojdzie on do wniosku, że jest przywódcą stada i on tu rządzi.

Jamniki są rasą predysponowaną do dyskopatii dlatego też ważne jest aby przez pierwsze sześć m-cy nie pozwalać im na bieganie po schodach, w późniejszym wieku także lepiej ograniczać tego typu "ewolucje" do minimum. Warto też pilnować aby nasz jamnik nie przytył zbyt mocno, wtedy będzie zdrowszy i łatwiej dożyje sędziwego wieku.

Jamniki to nie są zwykłe psy. Kto już raz wszedł w posiadanie jamnika nie zamieni tej rasy na inną.